Układ chłodzenia w laptopie. Czy trzeba czyścić?

Układ chłodzenia w laptopie. Czy trzeba czyścić?

Czyszczenie laptopa to nie tylko czyszczenie plików w systemie i usuwanie zbędnych programów. Czyszczenie to przede wszystkim zadbanie o laptopa od środka.

Czym jest układ chłodzenia?

Układ chłodzenia to tak naprawdę zespół kilku elementów mających za zadanie odebrać ciepło wytarzane przez procesor, kartę graficzną, dysk i wyrzucić je poza obudowę laptopa. W skład takiego układu chłodzenia wchodzą: Wentylatory, przewody cieple, radiatory, pasta termoprzewodząca, termopady, otwory wentylacyjne.

Wszystkie te elementy musza być w pełni sprawne by prawidłowo funkcjonował cały układ. Najczęstsze przyczyny nieprawidłowego działania układu to:

  • Kurz w układzie (zwłaszcza dotyczy to wentylatora, radiatora oraz otworów wentylacyjnych)
  • Uszkodzony wentylator
  • Stara pasta termoprzewodząca lub termopady
  • Uszkodzone przewody cieplne
Co robić?

Gdy tylko zauważymy podwyższone temperatury pracy, ciepłą obudowę laptopa lub bardzo gorące powietrze wylatujące z laptopa to pierwsze oznaki ze powinniśmy udać się do serwisu. Kolejnym etapem już dużo bardziej niebezpiecznym dla laptopa jest moment w którym laptop wyłącza się ze względu na temperatury.

Przykładowe zdjęcia zabrudzonego układu chłodzenia

PRZED

PO

Reasumując warto zwrócić uwagę na to co dzieję się z układem chłodzenia w naszym laptopie, zwłaszcza jeśli od ostatniej wizyty w serwisie minęło więcej niż 2-3 lata. Z naszych doświadczeń wynika właśnie że jest to okres po którym warto zajrzeć do środka i sprawdzić czy czasem czyszczenie nie przyda się naszemu laptopowi.